Karácsonyi sütés-főzés, kellemetlen szag a lakásban és a kezeden
Így tüntesd el a kezedről a főzéssel járó kellemetlen illatokat….
- A hagyma szagát nagyon erős illóolajai okozzák, ezek isszák be magukat pucolás és szeletelés közben a bőrödbe, vagyis ezeket kell semlegesítened. A legjobb megoldás erre az alkohol, az alábbi keverékkel: tölts egy üvegbe egy rész gyógyszertári alkoholt és egy rész vizet, majd szórj bele egy csokor apróra vágott petrezselymet. A friss fűszernövényt a száj felfrissítésére is gyakran használják, és a hagymaellen is jól bevethető. Rázd fel alaposan a házi kéztisztítót, majd tartsd sötét, hűvös helyen. Néhány hétig eláll, így hagymavágás után bármikor előveheted, hogy felfrissítsd a kezedet. Ha még finomabb illatot szeretnél, tehetsz bele mentaleveleket vagy citromhéjat is, illetőleg illóolajokat is csepegtethetsz bele.
- Halszag ellen… Zöldség- vagy halpucolás előtt és után mosd meg a kezed ecetes vagy citromos vízben Ha frissen facsart citromlével mosod a kezedet, egy kevés sót is keverhetsz a gyümölcslébe, így még erősebbé teszed a citrom szagtalanító tulajdonságát, ráadásul a bőrradírozást is egy csapásra megoldod. Ne felejts el utána sheavajat használni, mert a citromban lévő savak a halszagot ugyan megszüntetik, de a bőrödet is kiszáríthatják. Képtelen vagy megszüntetni a műanyag edények halszagát? Megoldhatod a problémát, ha éjszakára egy szelet ecetbe áztatott fehér kenyeret teszel az edénybe.
- Egy másik jól bevált trükk a halszag ellen a nedves szódabikarbóna. Kevés víz hozzáadásával készíthetsz belőle kézmosó pasztát, de ha van egy kis időd, önts egy kis szódabikarbónát egy-másfél liter vízhez, és áztasd benne legalább 20 percig a kezeidet. A szódabikarbóna így nemcsak a halszagot szünteti meg a kezeden, de a körmeidet is kifehéríti.
- Zsír- és olajszag ellen: a házi praktikák nagyágyúja, az ecet ilyenkor is segíthet. Keverj el két deciliternyi mennyiséget körülbelül fél liter vízzel, majd adj hozzá három evőkanál sót. Dörzsöld át ezzel a tisztítószerrel alaposan a kezedet. A só semlegesíti a szagokat, az ecet pedig leoldja a zsírt. Végül öblítsd le hideg vízzel a kezedet – a szagok teljesen megszűnnek.
Így tüntesd el a lakásból az ételszagot…
- Alaposan odaégetted a sült húst? Ne ess kétségbe! A szag erősségétől függően egy vagy több tálkát tölts fel ecettel, és tedd a konyha vagy a lakás különböző pontjaira. A szagok hamarosan elillannak. Leégett étel maradványait eltüntetheted, ha az edényben kevés vízbe kevert szódabikarbónát forralsz. Ha kihűlt, könnyen kitisztítható a lábas.
- Káposzta- vagy halszag ellen készíts a konyhába természetes illatosítót! Keverj el fél pohár ecetet egy pohár vízben, forrald addig, amíg a folyadék el nem párolog, és közben élvezd, ahogy a szagok is végleg eltűnnek.
- Töltsd meg a konyhádat friss citrusillattal! Egy alumíniumserpenyőben néhány órán át lassú tűzön forralj két pohár vizet, benne narancs és citrom héjával. A héjak mellé tehetsz fahéjat, szegfűszeget és almahéjat is, így még bódítóbb illatot nyersz.
- A hűtőd szaga is kellemetlen az ételek szagától? Pakold ki a tartalmát, majd egy kis szódabikarbónával megszórt szivaccsal súrold át a hűtő polcait és a dobozait, majd töröld át azokat egy tiszta, nedves ronggyal. Végül a hosszan tartó friss illat megőrzése érdekében rakj egy egész zacskó szódabikarbónát (vagy kávézaccot) a hűtődbe.
- Helyezz a porszívó porzsákjába egy pamut vattapamacsot, melyre előzőleg néhány csepp illóolajat (fahéj, narancs, citrom) tettél. Mire végzel a porszívózással, a lakás nem csak tiszta, de illatos is lesz.
- Adagolj a felmosóvízhez illóolajat. Egyes illóolajok nemcsak a gombákat és a baktériumokat, de a vírusokat is megölik 1-2 óra alatt. Az egyik legjobb fertőtlenítő a teafaolaj, de nagyon jó a levendula- és a citromolaj is, így ha csepegtetsz illóolajakot a felmosóvizedbe, garantált a baktériumok és az ételszag pusztulása.:)
- Használj aromamécsest, illetőleg az illóolajat cseppentheted szőnyegre, függönyre is. Mire a vendégek megérkeznek, az ételszagnak garantáltan nyoma sem marad.